fbpx

Jak vyléčit diabetes? Biologická cesta je složitá, technologie mohou stačit, říká doktor Jan Šoupal, který stál u revoluce v léčbě cukrovky

V páté epizodě Diabetes Podcastu mluví lékař Jan Šoupal o budoucnosti léčby cukrovky.

Způsobil revoluci v léčbě diabetu. Díky výzkumu a práci týmu, který vedl lékař Jan Šoupal z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, se pacientům otevřela cesta k senzorům na měření glykémie. Budou někdy lidé s cukrovkou opět zdraví? O budoucnosti léčby mluví Jan Šoupal v dalším díle Diabetes Podcastu.

Senzory umožňují pravidelnou kontrolu glykémie a zásadně rozhodují o úspěchu léčby cukrovky. Právě lékář z VFN byl jedním z klíčových lidí, který senzory přiblížil diabetikům 1. typu.

Jistou dobu měli nárok na senzory na měření glykémie jen pacienti, kteří používali inzulinovou pumpu. Jan Šoupal ale stál u výzkumu, jenž prokázal výraznou efektivitu u pacientů, kteří se léčí pery a používají glukózový senzor na měření hladiny cukru v krvi. Nezáleží tedy na strategii léčby, ale právě na senzoru, který umožňuje kontrolu glykémie.

Za 13 let jsem napočítal asi 450 velkých tiskových konferencí po celém světě, kde velké a prestižní univerzity oznamují, jak vyléčit diabetes 1. typu. Bylo to neuvěřitelné PR. Nikdy z toho ale nic nebylo.

Jan Šoupal o snaze škol nebo nemocnic připoutat pozornost

Šoupal také stál u jednání o úhradě senzorů. Tím se desítkám tisíc tuzemských diabetiků otevřela cesta k moderní léčbě nemoci.

V dalším díle Diabetes Podcastu byla také řeč o takzvaném uzavřeném okruhu, který se velmi zjednodušené nazývá umělou slinivkou. Skrývá se za ním kombinace inzulinové pumpy, senzoru a algoritmu, která umožňuje automatickou úpravu výdeje inzulinu.

Mimo jiné jsme se podívali i na to, jak se vede tuzemským diabetikům ve srovnání se zbytkem světa? A co je nevýhodou České republiky právě v oblasti nejnovějších technologií?

Vyřešit diabetes 1. typu biologickou cestou je složité. Já nepochybuji, že se toho skutečně dočkáme. Nevidím to v příštích pěti letech, byl bych překvapený kdyby za deset let. Cesta technologická je jednodušší a je dost možné, že bude stačit.

Jan Šoupal o budoucnosti léčby cukrovky

Na závěr jsme rozebrali budoucnost léčby nemoci. Doktor Šoupal sice rozmetal všechny naše naděje na brzký objev léku na diabetes 1. typu. Podle lékaře z VFN v Praze bude velmi dobrou a použitelnou alternativnou technologická cesta, která například může znamenat, že pacienti budou mít v podkoží zásobník s inzulinem.

Poslechněte si tento příběh u nás na webu v tomto článku, nebo také v podcastových aplikacích SpotifyApple Podcasts a Google Podcasts.

Unikla vám některá předchozí epizoda?

Pozornost věnujte i předchozím dílům. Čtvrtý příběh se týká siláka a strongmana Jiřího Tkadlčíka. Tomu doktoři nedoporučovali posilování. On si ale prosadil svou, uzvedne přes 400 kilo a je rekordmanem ve zvedání těžkých vah.

Ve třetí epizodě jsme si povídali se skeletonistkou Annou Fernstädt o její diagnóze, která přišla jen několik dní před odjezdem na olympijské hry do Číny, nebo jak se těší na letošní sezónou, kterou poprvé absolvuje jako vrcholová sportovkyně-diabetička.

S desetibojařem Romanem Šebrlem jsme si zase povídali o tématu rodiče a jejich dítě s cukrovkou. A v úvodním díle jsme přinesli příběh podnikatele Tomáše Rašky, který i s cukrovkou dokázal vybudovat velkou investiční společnost Natland.


8 komentářů: “Jak vyléčit diabetes? Biologická cesta je složitá, technologie mohou stačit, říká doktor Jan Šoupal, který stál u revoluce v léčbě cukrovky”

  1. Mam diabetes druheho typu , ale neslyšel jsem , že se dá vyléčit.
    Beru Siofor 500 mg a nejím sladké , abych to udržel do 7 mol .
    měl jsem Diaform a další doplňky stravy , ale žádné větší zlepšení nevidím.

    S pozdravem Vladislav

    • Vladislave, už samotná existence tablety je celkem posun. U diabetu 2. typu se poslední roky mluví o biologické léčbě, která dokáže obnovit buňky ve slinivce, které produkují inzulin, případně ho umí zpracovat. Tělo pak bude fungovat jako zdravé a člověk nebude potřebovat léky nebo inzulin. Samozřejmě je otázka v jak pokročilé fázi všechno je, každopádně je to asi na lepší cestě než u diabetu 1. typu, kde ničemu podobnému nejsme ani na blízku 🙂 V každém případě vám fandím, ať s cukrovkou vycházíte dobře a máte dobrou glykémii.

O diabetes podcastu

O cukrovce se říká se, že nebolí a není vidět. Informace o nemoci znějí hrůzostrašně, v Diabetes Podcastu to tak ale není. naopak v něm zjistíte, že i s cukrovkou se dá krásně žít.

Celá série vzniká v produkci Raw Audio pod vedením Jakuba Viliše. Moderátorem Diabetes Podcastu je Jan Hrušovský.