fbpx

Jak se pěstuje nová slinivka? V Číně byli odvážní, kmenové buňky nedáváme jen tak, říká František Saudek z IKEM

Profesor František Saudek z IKEM při natáčení epizody o transplantaci slinivky

Už je to dvacet let, co v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze začali s transplantacemi Langerhansových ostrůvků. Tedy s části slinivky, ve které se produkuje inzulin. V této epizodě Diabetes Podcastu si povídám s lékařem Františkem Saudkem z IKEMu o transplantaci slinivky, Langerhansových ostrůvků a také o kmenových buňkách. Jak se pěstuje nová slinivka? Pro koho jsou transplantace určené? A jak by mohla vypadat léčba cukrovky v budoucnu?

Please accept předvolby, statistika, marketing cookies to watch this video.

Natáčení této epizody začalo velmi neobvykle. Během popíjení kávy a fotografování jsem zjistil, že pan doktor Saudek má také cukrovku. Vůbec jsem o tom netušil. Proto jsem se ho v úvodu musel zeptat, jak se mu s touto nemocí žije.

Please accept předvolby, statistika, marketing cookies to watch this video.

V dalších minutách jsme si ale povídali o transplantaci slinivky nebo Langerhansových ostrůvků. Kdo je vhodným kandidátem pro tento zákrok? Odpověď najdete v této epizodě.

Moderní léčba cukrovky: Co v této epizodě ještě uslyšíte?

  • Jak dlouho má František Saudek cukrovku?
  • Pro jakého diabetika je vhodná transplantace slinivky?
  • Kde se vezme slinivka k transplantaci?
  • Jak se izolují a transplantují Langerhansovy ostrůvky?
  • Proč je po transplantaci orgánu nutná imunosupresivní léčba?
  • Transplantace kmenových buněk v Číně: zázrak, nebo hazard?
  • Budoucnost léčby cukrovky?
  • Co je na cukrovce nejlepší podle Františka Saudka?

Dále se věnujeme imunosupresivní léčbě. Bez ní by lidské tělo odhojilo transplantovaný orgán.

Velkým tématem druhé poloviny loňského roku byla zpráva z Číny. Tamní vědci dokázali transplantovat kmenové buňky a díky tomu vyléčili diabetičku. Její slinivka po několika měsících začala produkovat inzulin.

„Reaguji na to už trochu podrážděně,“ říká František Saudek v Diabetes Podcastu. Chování čínských vědců považuje za odvážné, protože v Evropě se podobné metody zkouší už několik let, ale ještě nikdo nenašel odvahu, aby kmenové buňky transplantoval přímo člověku. S operací se totiž pojí mnoho rizik.

Apple Podcasts

Spotify

V samotném závěru proto diskutujeme, jak by mohla léčba cukrovky vypadat v dalších letech. Dočkáme se úplného vyléčení? Nebo si budou diabetici užívat bezstarostný život za pomoci technologií?


letos chystáme našlapenou sérii dílů. Přesto si nezapomeňte připomenout naše předchozí díly. Všechny je najdete v našem archivu, tak tam běžte a zaposlouchejte se do milých povídání o cukrovce.

Nezapomeňte nás sledovat na sociálních sítích a také šiřte Diabetes Podcast mezi své známé, kamarády a členy rodiny. Díky, že posloucháte!

IG: @hrusovskyjan
FB: @hrusovsky.j
IG: @rawaudio_cz


O diabetes podcastu

O cukrovce se říká se, že nebolí a není vidět. Informace o nemoci znějí hrůzostrašně, v Diabetes Podcastu to tak ale není. naopak v něm zjistíte, že i s cukrovkou se dá krásně žít.

Celá série vzniká v produkci Raw Audio pod vedením Jakuba Viliše. Moderátorem Diabetes Podcastu je Jan Hrušovský.